BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfötter 10302049
*
nr 1030 2049
Bordslampfötter
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 april 2016
kl 19:12:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/4 23:19:50
1
100 kr
9/4 18:41:39
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
5091 Bordslampa
Boréns, Mässing/läder, höjd: 46 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:16
-
4235 Bordslampfot
omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:18
*
Bordslampfötter
nr 1030 2049
Bordslampfötter
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 april 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/4 23:19:50 | 1 | 100 kr |
9/4 18:41:39 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
5091 Bordslampa
Boréns, Mässing/läder, höjd: 46 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:16 -
4235 Bordslampfot
omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:18